Хемороидите са една от най-честите причини за посещение при проктолог или гастроентеролог. Поради естеството на симптоматиката, те могат да окажат и сериозно влияние върху качеството на живот на страдащите, засягайки различни аспекти.
Какво са хемороидите?
Хемороидите представляват подуване на вените и кръвоносните съдове във и около ануса и долната част на ректума, което често възникна в следствие на по-голям натиск, оказан в областта.
Най-общо ги разделяме на два вида - вътрешни и външни хемороиди, според това дали са разположени в ректума (вътрешни) или подкожно в областта около ануса (външни). И двата вида се асоциират с неприятни симптоми, които могат да внесат голяма доза дискомфорт у потърпевшите.
Според степента на пролапс, вътрешните хемороиди могат да бъдат разделени в четири категории. Тази класификация спомага както за назначаването на адекватно лечение, така и за проследяването на резултатите от прилагането му.
- Хемороиди първа степен - аналните възглавнички кървят, но няма пролапс.
- Хемороиди втора степен - има пролапс на аналните възглавнички през ануса при наличието на напрежение, но и намаляват спонтанно.
- Хемороиди трета степен - пролапс на аналните възглавнички през ануса; необходима е ръчна намеса за поставянето им в аналния канал.
- Хемороиди четвърта степен - пролапсът е навън през цялото време без опция да бъде прибран.
Важно е да споменем, че можем да лекуваме началните степени на хемороиди у дома - първа, втора и някои от трета категория. Стигне ли се обаче до четвърта степен, то тогава е необходима хирургична намеса за справяне с проблема.
Защо се появяват хемороидите?
Съществуват много причини, които водят до появата не хемороиди. Сред тях са следните:
- Хранителен режим, в който няма достатъчно храни, богати на фибри. Това води до констипация, втвърдяване на изпражненията и болезнено изхождане. Всички тези фактори създават отлични условия за появата на хемороиди.
- Констипацията (запек), често води до напрежение по време на изхождане и с това драстично повишава рисковете от появата на хемороиди. Диарията също създава предпоставки за появата на хемороиди. И двете състояния могат да доведат до този неприятен проблем.
- Бременност - бременността и вагиналното раждане предразполагат особено към появата на хемороиди. Това е така заради факта, че голяма част от бременните жени страдат от констипация, а матката е увеличена и оказва натиск върху ректалните вени.
- Застоял начин на живот - препоръчват се определен тип активности, които да спомогнат движението на червата.
- Наднормено тегло - макар и учените да не са постигнали пълен консенсус по този въпрос, редица изследвания показват наличието на корелация между наднорменото тегло и рискът от появата на хемороиди.
- Напредване на възрастта - макар и хемороидите да засягат хора от всяка възраст, статистиката сочи, че хората на възраст между 46 и 65 години е най-вероятно да страдат от хемороиди.
Какви са симптомите съпътстващи хемороидите?
Симптомите на хемороидите могат да бъдат свързани с голяма доза дискомфорт от страна на потърпевшите. При всеки човек те могат да варират - да се появи само един или комбинация от тях. Често страдащите се оплакват от:
- Яркочервена кръв, която може да бъде забелязана върху изпражненията или тоалетната хартия
- Болка в областта на ректума
- Сърбеж
- Пролапс
- Отделяне на слуз
Важно е да се посъветвате с лекуващия си лекар, тъй като има редица други заболявания, които често биват бъркани с хемороиди.
Кой най-често е засегнат от хемороиди?
Няколко са основните групи, които най-често биват потърпевши:
- Възрастните хора - с повишаването на възрастта хората стават все по-предразположени към появата на хемороиди.
- Бременните жени - бременни жени страдат от хемороиди най-вече през последния триместър от бременността. Тези оплаквания често продължават и през първия месец след раждането, но за много жени симптомите отшумяват от само себе си след раждането.
- Хората, водещи заседнал начин на живот
- Хора, на които се налага системно и ежедневно да вдигат и носят тежки предмети
Venalux на немската компания Vegavero е натурален продукт, допринасящ за нормалното състояние на венозната система и кръвообръщението.
Основни ползи:
- Спомага за оптималното състояние на кръвообращението.
- Подпомага намаляване на подуването, изтръпването, отока и чувството за умора в долните крайници.
- Допринася за редуциране на риска от образуване на кръвни съсиреци.
- Оказва положително влияние върху вените, капилярите и артериите.
Хроничната венозна недостатъчност е често срещано заболяване, което причинява лошо кръвообръщение в долните крайници. Симптомите варират от болка, сърбеж, спазми и умора на краката до развитието на разширени вени. На помощ идва Venalux на Vegavero. Билковата формула срещу хемороиди и разширени вени съдържа растителни биофлавоноиди (хесперидин, диосмин, рутин) и екстракти от див конски кестен и бодлив залист.
Как се лекуват хемороидите?
Лечението на хемороидите се определя на базата на степента на засягане и на обективната преценка на лекуващия лекар. Тя се базира на общото ви състояние, възрастта, медицинската ви история, как се справяте с различни видове медикаменти и степента на сериозност на проблема. Според това колко сериозен е проблемът, приложеното лечение варира от промени в начина на живот, да хирургична намеса, когато това е необходимо.
Често за лечение и облекчаване на симптомите биват изписвани лекарства под формата на хапчета, супозитории и кремове за локална употреба, чиято основна задача е да намалят възпалителния процес и да облекчат неприятните симптоми.
Лекуващият лекар би могъл да предложи и промяна в хранителния режим и прием на повече разтворими фибри, с цел омекотяване на изпражненията и по-лесно изхождане, изключващо напъни, които допълнително да дразнят хемороидите.
При по-тежки случаи може да се наложи хирургична интервенция. Необходима е консултация със специалист, който да прецени степента на развитие на състоянието. Ако никой друг метод не е спомогнал, то тогава хирургичната намеса остава единствения изход.
Как да се предпазим от хемороиди?
- Добър хранителен режим, който включва достатъчно храни богати на фибри, които да подобрят чревната функция и да предотвратят появата на констипация (запек). Допълнително, разтворимите фибри омекотяват фекалиите и водят до по-безпроблемно и безболезнено изхождане. Такива храни са овесени ядки, боб, леща, семена от чия, ябълка и други.
- Избягване на напъните по време на изхождане, за да се предотврати появата на хемороиди
- Избор на правилните упражнения - препоръчва се йога, ходене или плуване. Следва да се избягват физически активности, които допълнително биха оказали натиск или натоварване на засегнатите зони, като например язеде, колоездене или вдигане на тежести.
- Подобрена хигиена и измиване със студена вода след всяко ходене до тоалетна по голяма нужда. Това донякъде ще облекчи възпалителния процес и ще намали раздразнението - болка, сърбеж, цялостния дискомфорт.
- Прекарвайте по-малко време на тоалетната чиния.
- Консултирайте се с лекуващия ви лекар, в случай че страдате от хронична констипация, за да намери набор от мерки, които да работят за вас.
- Приемът на достатъчно количество течности също е от съществено значение за справяне с проблема и превенцията.
- При бременните, специалистите казват, че най-добър метод е превенцията - да се набляга на хранителен режим и прием на течности, с цел да се предотврати констипацията, която е основен причинител на хемороидите при бременните дами.
Хемороидите са изключително често срещан проблем, който засяга милиони хора по цял свят. Вероятността някога да се сблъскате с този проблем не е никак малка, но в повечето случаи можете да вземете набор от мерки дори у дома, с които бързо да облекчите симптомите и дискомфорта.
Какво представлява Трифала Гугул
Трифала Гугул е комплекс от няколко билки, който заема специално място в традиционната Аюрведична медицинска система. Състои се от:
- Смола от Commiphora wightii
- Дълъг пипер (Piper longum)
- Трифала (от плодовете на Phyllanthus emblica, Terminalia chebula Retz, Terminalia bellirica).
Химичният състав включва гликозиди, алкалоиди, сапонини, флавоноиди, танини и стероиди. Освен множеството фитохимикали, Трифала Гугул е богат на въглехидрати, протеини и аминокиселини, които обуславят хранителната стойност на продукта.
Терапевтични аюрведични ползи от приема на Трифала Гугул са:
- Овладяване на възпалителните процеси;
- Намаляване на високите стойности на захар в кръвта;
- Силно изразени антиоксидантни свойства;
- Намалява нивата на VLDL- и LDL-холестерола („лошия“ холестерол);
- Намалява нивата на триглицеридите;
-
В известна степен увеличава количеството на HDL-холестерола („добрия“ холестерол).
Трифала Гугул се използва в практиките на Аюрведа при подагра (Ватаракта), лепра (Кушта), за бързо заздравяване на кожни рани (Вранаропана), при абсцеси (Паквавидрадхи), гуша (Гандамала), фрактури (Астибхагна).