Технологиите са се превърнали в неизменна част от нашето ежедневие. Използваме ги в работата, в свободното време за забавление или за да комуникираме с останалите. Прекарваме голяма част от дните си взирайки се в екраните на компютрите в офиса, в мобилните си устройства на път за работа или в телевизорите вечер докато вечеряме.
Тъй като в ежедневието най-често използваме мобилни устройства, компютри и лаптопи, ще се съсредоточим основно върху тях, за да разгледаме някои от негативните ефекти, които имат те върху нашето здраве.
Важно е да споменем, че ще обсъдим както ефектите върху физическото, така и върху психическото здраве, тъй като дори често да не си даваме сметка, те вървят заедно ръка за ръка. Ако сме по-добре осведомени и подхождоме разумно, можем да се радваме на всички ползи, които технологиите ни предлагат, без да се притесняваме за негативното им влияние, което биха могли да окажат върху здравето ни.
Сравнение и неудовлетвореност
В днешно време социалните мрежи са изключително често използвани, а достъпът ни до тях е почти постоянен, независимо къде се намираме. В тях постоянно сме бомбардирани от снимки на щастливи хора, притежаващи всякакви блага и наслаждаващи се на привидно лек живот. Истината е, че много често започваме да се сравняваме с тях и да изпитваме неудовлетвореност, ако не сме задоволени в някои от аспектите на нашия живот.
Важно е да се отбележи, че до голяма степен нещата, които виждаме в социалните мрежи са силно изопачени или нямат връзка с реалността. Не се сравнявайте с другите, защото най-вероятно се сравнявате с измислица. Ценете хубавите неща в своя живот и бъдете благодарни за тях.
Безпокойство
Редица проучвания доказват, че прекомерното използване на дигитални устройства води до появата на безпокойство. Причините може да са много, сред които и претоварването с информация. А в днешно време имаме непрестанен достъп до море от информация, предоставена от много и най-различни източници.
В допълнение, социалните мрежи създават усещането “FOMO” - страх да не пропуснем нещо вълнуващо от случващото се, а това неминуемо ни създава усещане за безпокойство.
Възможно е в нас да възникне безпокойство вследствие на непрестанните сравнения с останалите, както и чрез пристрастяването към социалните мрежи.
Друга много негативна тенденция, която поражда голяма доза безпокойство е “кибертормозът”. Голяма част от хората се чувстват в безопасност онлайн, когато могат да се скрият под маската на анонимността и използват момента да изливат негативната си енергия под формата на негативни коментари и злословене по нечии адрес. Това е все по-често срещана тенденция, която може да засегне много потърпевшите от този вид тормоз.
Проблеми със зрението
За никой не е изненадващо, че прекомерното използване на дигитални устройства и технологии води неминуемо до проблеми със зрението. Продължителното време прекарано пред екраните напряга очите ни, заради фокусиране и взиране в монитора или дисплея. Това може да доведе до неприятни усещания като замъглено зрение и главоболие.
Друг негативен ефект е чувството за сухота в очите, поради продължителното време прекарано без да мигаме. Вследствие на това, не е изключено да се появят зачервяване на очите и дискомфорт.
Не на последно място, синята светлина, излъчвана от устройствата може да проникне през ретината на окото и да увреди светлочувствителните клетки, водейки до проблеми със зрението.
Болки в тялото
Много хора страдат от влиянието, което носи честото продължителното седене на едно място. До голяма степен болките в тялото са свързани с позата, която заемаме когато използваме дигитални устройства. С напредване на технологиите, доста от професиите вече са свързани с работа на бюро, пред компютър, което ограничава възможността човек да бъде подвижен през по-голямата част на деня. Най-чести, сред хората работещи т.нар. седящи професии, са болки в шията, рамото или гърба. Често при тези хора се наблюдава ограничена мобилност на гръбначния стълб, която ограничава и движенията им. Болка може да се появи в областта на раменете, гърба или врата, тъй като често пъти прекарваме доста време взирайки се в екраните с поглед надолу. Добре е, когато сме на компютъра или използваме мобилен телефон, да се стараем екраните да са на нивото на очите ни, за да избегнем подобен тип схващания и евентуални бъдещи изкривявания.
Проблеми със съня
Безсънието е един от най-честите проблеми, които се срещат сред хората използващи дигитални устройства през голяма част от ежедневието си. Важно е да се спазва добра хигиена на съня. Синята светлина, излъчвана от екраните на телефони, компютри, таблети и телевизори, може да попречи на заспиването ни като заблуждава мозъка ни да мисли че е ден, възпрепятства производството на мелатонин и превъзбужда нервната ни система. За по-здрав и пълноценен сън, уверете се, че сте далеч от екраните поне 30 минути преди да заспите.
Социална изолация
Ако прекарваме прекалено много време пред устройствата си може да се изолираме от заобикалящия ни свят. Погълнати от случващото се във виртуалната среда, рискуваме да сме откъснати от реалния свят и от взаимоотношенията ни с останалите. В крайна сменка контактите онлайн, не могат да заменят социалните контакти лице в лице, които са от изключителна важност за психологическото ни здраве.
За много хора онлайн средата предлага бягство от проблемите в ежедневието и създава лъжливо усещане за сигурност. Това може само повече да ни накара да търсим утеха в дигиталния свят, но той никога няма как да измести удовлетворението, което бихте изпитали от срещата си с любим човек или вълнуващо преживяване с близки и приятели, което да обогати живота ви.
Пристрастени към технологиите
В днешно време използването на мобилни устройства е постоянно и през целия ден. Чрез тяг изпитваме моментно удовлетворение и краткотрайни изблици на серотонин, които получаваме, когато комуникираме с другите, получаваме социално одобрение, гледаме любими филми и се забавляваме по множество различни начини. Тези позитивни емоции ни карат да се пристрастяваме и да прекарваме все повече и повече време пред екраните.
За да избегнете негативните ефекти от използването на различни дигитални устройства, опитайте се да ги използвате рационално и да ограничите времето, което прекарвате на тях. Старайте се да правите почивки, да се радвате на контакти с близки на живо и да не прекарвате голяма част от ценното си време пред екраните на устройствата.
В крайна сметка ако използваме модерните дигитални технологии разумно, можем да се радваме на всички ползи, свързани с тях, без да се притесняваме от негативни ефекти върху здравето ни. Последиците вървят ръка за ръка с прекомерната употреба и увеличеното време пред екрана. В разумни граници, технологиите ни дават шанс да намираме информация за всички теми, които ни вълнуват, да се свързваме с хора от различни краища на света, да научаваме нови неща и да добиваме нови умения, да разпускаме и да намираме все повече неща, които ни носят радост и спокойствие.